top of page

BEŁCHATÓW (Ewa) * BUSKO ZDRÓJ (Piramida) * BYDGOSZCZ (Przechodzący przez rzekę) * BYDGOSZCZ (Uniesienie - wystawa na Wyspie Młyńskiej) CZĘSTOCHOWA (Z klik-klakiem) * CZĘSTOCHOWA (Pomnik Louisa Armstronga) * CZĘSTOCHOWA (Chochlik)CZĘSTOCHOWA (Theatrum - Igrce Częstocha - 14 rzeźb) * KAMYK (Magik i Kocurek) * KATOWICE (Bluesman) KRAKÓW (Między wodą a niebem - 10 rzeźb) * KRAKÓW (Pracownia artysty, ekspozycja zmienna w parku) * LUBLIN (Sztukmistrz z Lublina)ŁÓDŹ (Z krzesłem) * OLSZTYN k/Częstochowy (Mała gimnastyczka z szarfą II, Pojedynek, W nieskończoność, Mag, Z obrazem) * POCZESNA (PGR i Pracownia artysty) * POZNAŃ (Chłopiec z latawcem) ROZKOCHÓW (Chłopiec z małpkami - czasowo)SANDOMIERZ (Mały flisak) * SOPOT (Chłopiec z rybami) * TOMASZOWICE (Srebrzysty klucz, Szata Dejaniry, Fałszywy ton, Zygmunt, Wychylony II, Mobilny) * WARSZAWA (Atleci: Za wysoka poprzeczka, Przez płotek, Na głęboką wodę) * WARSZAWA (Gimnastyczka z szarfą, Akrobata z krzesłem, Złota piłka)WROCŁAW (Napinająca linę)

 

W wielu krajach ścieżki-pomniki wyrazistych twórców i znaczących osobistości, biegnące śladami ich bytności i dokonań, są ważkimi wabiami turystycznych eskapad. Instrumentem poznawczym pogłębiającym wiedzę o eksponowanej postaci czy gałęzi sztuki. Świadczą o artystycznej, narodowej czy lokalnej tkance, jej kulturalnej specyfice i kolorycie. Wymienić tu można m.in. szlak Alfonsa Muchy, Gustava Klimta, impresjonistów, Antonio Gaudiego czy Joana Miró. 

Jedną z takich ścieżek jeszcze nieformalnie stanowi w Polsce Szlak Rzeźb Balansujących Jerzego Jotki Kędziory. To przestrzenno-symultaniczny pomnik polskiej plastyki współczesnej stworzony w wyjątkowej, niekonwencjonalnej formule „agrawitacyjnych” postaci ustawianych na linach. Owe byty oderwane od ziemi dotykają społecznych aspektów naszego życia, a sposób ich przedstawiania świadczy o niepowtarzalnej materii artystycznej. Wielobarwna paleta osobowości i osobistości potrafi bawić plastycznym dowcipem, intrygować niepowtarzalną budową figur i prowokuje do refleksji nad ludzką i artystyczną kondycją naszych czasów. Autonomiczne wycinki swoistej, symultanicznej pajęczyny tworzą z nich wspólny artystyczny organizm.

Z kilkudziesięciu dzieł możemy wyłapać postaci wgryzające się w kulturę, historię, życie społeczne. Dotykające, eksponujące i wciągające w realizowane przez artystę projekty dydaktyczne, terapeutyczne, czy wspierające odradzanie się dziedzictwa kulturowego i materialnego. Ukazujące w świeżym ujęciu materię kultury fizycznej, sportu i olimpizmu nawet. Budujące i poszerzające legendy i parahistorię.

W zagęszczonych zbitkach dzieła tworzą otwarte galerie i wyznaczają lokalne, bardziej skondensowane, krótsze szlaki. Taki tworzą Igrce Częstocha na Starym Mieście w Częstochowie  i okolicach albo i dzieła eksponowane w Krakowie z Kładką o. Bernatka nad Wisłą na czele.

Poszczególne utwory, takie jak m.in. Sztukmistrz z Lublina, Charlie Chaplin w Gagu z balonami na Rynku Starego Miasta w Częstochowie czy Bluesman w Katowicach niosą ze sobą wątki kultury i historii. Lokalne działania i tradycje regionu wspierają np. Ewa z Bełchatowa, Sztukmistrz z Lublina, Z Obrazem w Olsztynie-Słońcu Jury. Ilustrującymi legendy i je tworzącymi - sopocki Chłopiec z rybami i jego brat flisaczek (Mały flisak) w Sandomierzu. Kultury ludowej i popkultury dotykają Sztukmistrzyni, Szczudlarze, Philippe Petit czy poMiernoty. Symbolami zmian ustrojowo społecznych są Żonglujący krzesłami w Łodzi i Krakowie, Piramida krzeseł w Busku Zdroju czy Uwikłany na krakowskiej Kładce o. Bernatka, a także Przechodzący przez rzekę w Bydgoszczy. Szersze ludzkie wartości eksponują Oczepiona, Uwikłany, Zima, czy W nieskończoność.

Szlak to żywy, ciagle rozbudowujący się obiekt świeżej myśli plastycznej, ważnej składowej polskiej kultury i narodowego dziedzictwa. Symultaniczny pomnik balansjera wyrosłego na gruncie polskich przemian społeczno-ustrojowych, człowieka oderwanego od ziemi i wyniesionego ze swoimi marzeniami o swobodzie działań i wolności myśli na niebieski firmament. Dzieł rzeźby przedstawiającej, zakorzenionej w wiekowym dorobku artystycznym, ale tworzących awangardową gałąź jej prezentacji i nasycenia naturalną, chybotliwą energią i ekspresją.

Kladka_70.jpg

Szlak liczy ponad 20 przystanków-lokalizacji rozsianych po całej Polsce, zawierając ponad 50 rzeźb balansujących, z dużymi ekspozycjami rozpiętymi na dwóch końcach Jury „Między wodą a niebem” w Krakowie i „Igrce Częstocha” w Częstochowie,  prezentacjami przypracownianymi w Krakowie i w Poczesnej oraz mniejszymi instalacjami umiejscowionymi w wielu zakątkach naszego kraju.

Poniżej przedstawiamy pełną listę miejsc, w których można zobaczyć rzeźby balansujące Jerzego Kędziory. Nazwy miejscowości oraz zdjęcia są jednocześnie linkami do podstrony z informacjami
o poszczególnych rzeźbach lub ich liczniejszych kompozycjach.
 

Bełchatów_01.jpeg

BEŁCHATÓW
Ewa

ekspozycja stała

Szlak_Busko-Zdroj_02.jpg

BUSKO ZDRÓJ
Piramida

ekspozycja stała

Bydgoszcz_01.jpeg

BYDGOSZCZ
Przechodzący przez rzekę

ekspozycja stała

Wyspa_Mlynska_Bydgoszcz_0_zajawka.jpg

BYDGOSZCZ
Wystawa Uniesienie

ekspozycja czasowa (27 kwietnia - 24 października 2024)

Szlak_Czestochowa_Klik_klak_01.jpg

CZĘSTOCHOWA
Z klik-klakiem

ekspozycja stała

Czestochowa_Armstrong_01.JPG

CZĘSTOCHOWA

Pomnik Louisa Armstronga

ekspozycja stała

Czestochowa_01.jpg

CZĘSTOCHOWA
Teatrum - Igrce Częstocha

14 rzeźb

ekspozycja stała

Czestochowa_Chochlik_01.jpeg

CZĘSTOCHOWA
Chochlik

ekspozycja stała (od 16 czerwca 2023 r.)

KAMYK
Magik i Kocurek

ekspozycja stała

Szlak_Katowice_02.jpeg

KATOWICE
Bluesman

ekspozycja stała

Kladka_01.jpg

KRAKÓW
Między wodą a niebem

10 rzeźb

ekspozycja stała

Pracownia_Krakow_35.jpg

KRAKÓW
Szpital Kliniczny im. J. Babińskiego

Pracownia Rzeźbiarska Jerzego Kędziory - ekspozycja zmienna

Szlak_Lublin_02.jpg

LUBLIN
Sztukmistrz z Lublina

ekspozycja stała

Szlak_Lodz_01.jpeg

ŁÓDŹ
Z krzesłem

ekspozycja stała

Szlak_Olsztyn_11_Z_jurajskim_obrazem.jpg

OLSZTYN k/CZĘSTOCHOWY
5 rzeźb: Mała gimnastyczka z szarfą II, Pojedynek, W nieskończoność, Mag,
Z obrazem

ekspozycja stała

Poczesna_13.JPG

POCZESNA
Poczesna Galeria Rzeźby

Pracownia Rzeźbiarska Jerzego Kędziory - ekspozycja zmienna

Szlak_Poznan_01.jpg

POZNAŃ
Chłopiec z latawcem

ekspozycja stała

Radziszow_01.jpg

RADZISZÓW k/Skawiny
Gimnastyczka z szarfą, Zerwana lina, Dziewczyna z delfinem, Przechodzący

ekspozycja czasowa (do końca 2024 r.)

Rozkochow_szlak_04.jpg

ROZKOCHÓW
Chłopiec z małpkami

ekspozycja czasowa

Sandomierz_15.jpg

SANDOMIERZ
Mały flisak

ekspozycja stała

Czworaczki_Sopot_03.jpeg

SOPOT
Chłopiec z rybami

ekspozycja stała

Tomaszowice_03_Srebrzysty_klucz.jpg

TOMASZOWICE
6 rzeźb: Srebrzysty klucz, Szata Dejaniry, Fałszywy ton, Zygmunt, Wychylony II, Mobilny

ekspozycja stała

Warszawa_PKOl_10.jpeg

WARSZAWA
3 rzeźby z cyklu Atleci: Przez płotek,
Za wysoka poprzeczka, Na głęboką wodę

ekspozycja stała i czasowa

Ogrod_Rzezby_02.jpeg

WARSZAWA
Gimnastyczka z szarfą,
Akrobata z krzesłem, Złota piłka

ekspozycja czasowa

Szlak_Wroclaw_02.jpeg

WROCŁAW
Napinająca linę

ekspozycja stała

bottom of page