top of page

Szlak Rzeźb Balansujących
BYDGOSZCZ
Przechodzący przez rzekę

Rzeźba balansująca autorstwa Jerzego Kędziory - ekspozycja stała

Bydgoszcz_01.jpeg

Rzeźba jest wynikiem realizacji „Srebrzystego Kędziora” idącego nad Brdą. Została wykonana na zamówienie włodarzy Bydgoszczy jako element upamiętniający wejście Polski do Unii Europejskiej. Przedstawia młodego, niemal nagiego mężczyznę o pociągłej twarzy i bujnej kędzierzawej czuprynie. Prawą ręką trzyma żerdź balansową, a w lewej niesie strzałę. Przez ramię ma przerzucone rzymskie sandały. Atrybutami tymi nawiązuje do innej - niegdyś stojącej w tej okolicy - rzeźby Łuczniczki. Wygląda jakby na chwilę przystanął w swej przechadzce między brzegami, by lepiej wyeksponować symboliczną jaskółkę, inny znaczący motyw miasta (w j. niem. Schwalbe to jaskółka, a Szwalbe to nazwisko założyciela Filharmonii Pomorskiej, wybitnego bydgoszczanina).
A może się czegoś przestraszył, opuścił nogę, tyczka mu zadrżała, wypada z poluzowanego uchwytu, ale nie widać lęku na jego twarzy, jest spokojny i opanowany.

Bydgoszcz_03.jpeg

Młodzieniec, sportretowany syn rzeźbiarza, balansuje na długiej ponad 100-metrowej linie, w okolicy mostu Sulimy-Kamińskiego na ważnym szlaku prowadzącym do Rynku. Za tło ma nie tylko dużą, żeglowną rzekę, ale i wiekowe spichlerze, najbardziej znane bydgoskie budowle. Szybko przekonał do siebie bydgoszczan,  którzy uznają go za najbardziej atrakcyjny, wielce charakterystyczny, rozpoznawalny symbol swego miasta.

Bydgoszcz_02.JPG

Przechodzący przez rzekę - bo taką najczęściej nazwą określana jest aktualnie ta rzeźba - włączany jest w poczet najsympatyczniejszych pomników w Polsce i jeden z  najoryginalniejszych przykładów rzeźby współczesnej w przestrzeni publicznej. Bydgoszcz i jego mieszkańcy traktują go jak żywego krajana. Wciągają w wir wielu imprez i wydarzeń. Afiszują się nim. Nawet odsłonięcie odbyło się w niebanalny, sympatyczny sposób. Przy dziesiątkach tysięcy obserwatorów nastąpiło to z kosza dźwigowego w ważną dla naszej ojczyzny noc z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku.

Bydgoszcz_04.jpeg

Rzeźba regularnie jest przebierana dla podkreślenia różnych wydarzeń, np. zakładana jest jej czapka Św. Mikołaja, przybiera koszulkę w barwach narodowych podczas ważnych imprez sportowych lub jak ostatnio założono jej
T-shirt w ukraińskich kolorach, by pokazać solidarność z naszym sąsiadem.

Bydgoszcz_05.jpeg
bottom of page