top of page

Szlak Rzeźb Balansujących
ŁÓDŹ
Z krzesłem (Akrobata z krzesłem)

Rzeźba balansująca autorstwa Jerzego Kędziory - ekspozycja stała

Szlak_Lodz_02.jpeg

Rzeźba od 2017 roku lewituje nad ul. Piramowicza między kamienicą 11/13 a Cerkwią prawosławną. Rzeźba przedstawia mężczyznę wykonującego przy pomocy krzesła akrobatyczną ewolucję, którą w przeszłości wystawienniczej, w zależności od kontekstów i okoliczności, tłumaczono na kilka sposobów.

Oryginał narodził się w krytyczno-publicystycznym cyklu „Groteska transformacji". Miało to utrwalić niektóre wypowiedzi aspirującego do fotela prezydenckiego Lecha Wałęsy – „nie chcę, ale muszę”. Cykl akrobatów z krzesłami w różnych układach miał również na celu poruszenie problemu walki o stanowiska w nowo powstałej demokracji. Obecnie jest to przykład wpływu siły sprawności akrobatycznej. Inwestor założenia widzi w niej element najnowszych przemian w społeczności łódzkiej.

Szlak_Lodz_01.jpeg

"Sponsorem rzeźby jest firma TexPro, która pod numerem Piramowicza 11/13 prowadzi centrum biurowe Business Centre Pracownia 1113.

- Jesteśmy firmą na wskroś łódzką, związaną z Łodzią od początku naszej działalności - mówi Martyna Kocent-Zielińska, menedżer ds. komercjalizacji budynku. - Z radością witamy zmiany, jakie zachodzą w mieście. Inwestując w rzeźbę chcieliśmy dołożyć swoją małą cegiełkę do zmian zachodzących w naszym najbliższym otoczeniu - tłumaczy.

Jak podkreśla Kocent-Zielińska większość pomieszczeń w Pracowni 1113 wynajmowana jest firmom z sektora IT, a zawieszony człowiek z krzesłem ma nawiązywać do kreatywnej pracy biurowej." (Źródło: https://lodzkie.naszemiasto.pl/woonerf-na-piramowicza-w-lodzi-odslonili-rzezbe-akrobaty/ar/c13-4160630)

bottom of page