Szlak Rzeźb Balansujących
KATOWICE
Bluesman

Rzeźba balansująca autorstwa Jerzego Kędziory - ekspozycja stała

Szlak_Katowice_02.jpeg

Rzeźba usytuowana jest nad ul. Mariacką. Jej odsłonięcie odbyło się w 2013 r. „Bluesman” powstał z inicjatywy Leszka Windera, gitarzysty i kompozytora bluesowego, członka licznych zespołów, które tworzyły historię bluesa na Śląsku i w Polsce (m.in. Krzak, Śląska Grupa Bluesowa). Artysta chciał upamiętnić śląskie środowisko bluesowe za pomocą rzeźby w przestrzeni publicznej.


Rozwijając koncepcję Leszka Windera, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów zwróciła się do rzeźbiarza Jerzego Kędziory, autora rzeźb balansujących, i tak powstał podniebny muzyk.

Szlak_Katowice_01.jpg

Rzeźba bluesmana to postać długowłosego mężczyzny w jeansowym stroju i kapeluszu. Dość charakterystyczna sylwetka anonimowego muzyka z czasów dużego rozkwitu tej gałęzi sztuki i tego środowiska na Śląsku. Muzyk ukazany jest jakby siedział na wysokim barowym stołku i z klasycznej niemal gitary wyrzuca ciemne tony bluesowej melodii. Postać gitarzysty - ze specyficzną, ażurową gitarą - rozbijają rytmiczne bruzdy, jakby ślady organowych piszczałek lub uderzeń instrumentu perkusyjnego, a przenika je i rozbija cała fala wzburzonych, pękających bąbli i wgłębnych, obłych odcisków. Mogą one sugerować, że cała postać mężczyzny przenika uprawiana przez niego muzyka, zwłaszcza że część kompozycji wydobywa się poza postać i lekko kiwając się poszerza rytmicznymi balaskami i kulistymi krążkami postać zasadniczą. To jakby porozrywane, powiększone elementy nutowego zapisu albo też graficzne przedstawienie muzyki.

Szlak_Katowice_Tablica_Mariacka_23.JPG