top of page

Wystawa: Jerzy "Jotka" Kędziora. Rzeźby balansujące
Charlie Chaplin i przyjaciele

Art-St-Urban, St. Urban, Szwajcaria

6 czerwca 2018 r. - 31 października 2019 r.

wystawa została przedłużona na 2020 r.

W szwajcarskim St. Urban zagościła właśnie wielowątkowa wystawa rzeźb balansujących Jerzego Kędziory "Charlie Chaplin i przyjaciele". Ekspozycja wplata się w trwały zestaw dzieł tworzących w tym wiekowym, otoczonym piękną przyrodą, poklasztornym kompleksie jeden ze znaczniejszych w Europie Parków rzeźb (wkrótce ma się on stać siedzibą międzynarodowej unii zrzeszającej rzeźbiarskie parki i ogrody). Odbywają się w nim nie tylko wystawy, ale także koncerty, festiwale, warsztaty artystyczne i terapeutyczne. Obiekt ten jest chętnie odwiedzany przez wizytujących niedalekie Art Basel – jedną z wiodących w świecie imprez promujących współczesną sztukę.

Art-St-Urban prezentuje częstochowskiego artystę już po raz trzeci. W 2009 r. wspólną z Magdaleną Abakanowicz ekspozycją honorował 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Szwajcarii, a w roku następnym, wraz z najważniejszymi przedstawicielami tej dziedziny sztuki, uczestniczył w prezentacji "Rzeźby polskiej w cieniu Alp".

Aktualna wystawa, na którą składa się 8 balansujących postaci, wnosi nowego ducha i ekspresję w technicystyczne w większości formy stałej ekspozycji Parku rozlokowane na wypielęgnowanych trawnikach. Rzeźby Kędziory unoszą i przenoszą wzrok widzów w inne obszary parkowego założenia, w kierunku wielobarwnych koron starych drzew i nakładających się w oddaleniu panoram pogórza.

Dwie figury wielkiego maga kina będą patronować wielu przedsięwzięciom – z festiwalem filmowym na czele.
W prezentowanej wystawie mniej jednak chodzi o same portrety Chaplina, a bardziej o pewne współbrzmienia z jego twórczością. Niemi bohaterowie ekspozycji grają ruchem natury bezdźwięczne aktorskie etiudy. Na oczach zafascynowanych widzów wykonują na linach ekwilibrystyczne gagi, ujarzmiają rekwizyty, utrzymują niepewną równowagę, atakują sportowe przeszkody. Swoją mobilnością i bogatymi profilami, czytelnymi treściami objawianymi na tle nieba i listowia tworzą artystyczny kontrast do gładkich, abstrakcyjnych form w przyziemiu.

Szczególnie interesująco prezentuje się "Chłopiec z latawcem", który jeszcze niedawno w Kazimierzu Dolnym uczestniczył w akcji "Łączenia czworaczków flisaka" w ramach Roku Wisły. Ustawiony wysoko na linie, nad głównym tarasem historycznego założenia ogniskuje uwagę widza, tworząc na różnorakich tłach emocjonalne i estetyczne asocjacje. Inni bohaterowie wydarzenia: „Dziewczynka Pabla”, „Akrobata z krzesłem” czy gimnastycy na i z przyrządami świetnie wpasowali się w bogaty anturaż otoczenia. Przesuwają się na tle fasad, dopełniają zielone i architektoniczne enklawy, ubogacają kadry dachowych połaci. Bardzo dynamicznie atakuje przestrzeń i widzów najnowsze dzieło artysty – atleta "Nad poprzeczką", który tym razem zawisł nieco niżej, niemal w bezpośrednim zetknięciu z odbiorcą.

Portretami Chaplina zainteresowani są włodarze Vevey, miasta w którym artysta żył w ostatnim okresie swojego życia, jak i zarządzający muzeum mieszczącym się w jego szwajcarskiej posiadłości. Być może któraś z rzeźb na dłużej zabawi w jednym z tych miejsc.

Wystawie balansjerów w otwartej przestrzeni towarzyszy zestaw kolejnych prac ukazanych na dużych fotografiach Bartłomieja Kędziory, który od lat dokumentuje dorobek ojca, kreując nowe wartości poznawcze i artystyczne. Wystawa ta pokazywana będzie rotacyjnie w pawilonach tamtejszego Muzeum Sztuki Współczesnej i salach klasztornych przy Parku rzeźb.

Fot. B. Kędziora

bottom of page