top of page

start’19

10. Międzynarodowe Święto Rzeźby Współczesnej

Wysoko zawieszona poprzeczka (Above the Bar)

Rzeźba balansująca Jerzego „Joki” Kędziory

ul. Pijarska 17, Kraków

27 stycznia 2019 r. (niedziela), godz. 11.00-16.00

Start'19.jpg

10. edycja Międzynarodowego Święta Rzeźby Współczesnej – start'19 – odbędzie się w niedzielę 27 stycznia 2019 r. Ta duża multimedialna impreza organizowana jest przez międzynarodowe stowarzyszenie rzeźbiarzy Sculpture Network. Stowarzyszenie zrzesza ok. 1.000 rzeźbiarzy z 40 krajów, ale także instytucje, jak Centrum Rzeźby w Orońsku czy Fundacja ARTZUID organizująca Międzynarodowe Biennale Rzeźby w Amsterdamie. Jego celem jest promocja sztuki trójwymiarowej. Do newslettera zapisanych jest 44.000 miłośników sztuki.

 

start’19 polega na organizacji w tym samym czasie wielu rzeźbiarskich wydarzeń w różnych miejscach i w ponad 20 krajach. W tym roku udział wezmą m.in. Belvedere w Wiedniu, Haus der Künst w Monachium, Muzeum Sztuki Współczesnej w Zagrzebiu, Centrum Sztuki Ahjo w fińskim Joensuu czy Uniwersytet Amerykański w Dubaju. Wszystkie wydarzenia będą połączone w multimedialnej sieci i przez cały dzień odbywać się będzie relacja na żywo.

 

Fundacja Art&Balance po raz drugi bierze udział w tym międzynarodowym wydarzeniu (poprzednio w edycji w 2017 r. z prezentacją wystawy „Między wodą a niebem” na Kładce o. Bernatka w Krakowie). Warto podkreślić, że będzie to jedyna internetowa transmisja z Polski.

Start'19_JJKedziora_Athlete.jpg

W niedzielę 27 stycznia w godzinach 11.00-16.00 zapraszamy do obejrzenia jednej z najnowszych rzeźb balansujących Jerzego Kędziory – „Wysoko zawieszona poprzeczka” z cyklu „Atleci”. Atleci to całkowicie nowy cykl w twórczości artysty. jest realizowany w nowej, dynamicznej ekspresji modelunkowej o wydłużonych proporcjach ciała. Kędziora pragnie nowymi środkami w aktualnych dyscyplinach sportowych nawiązać do mistrzów starożytnych olimpiad, klasycznych herosów. Docelowo zbliżyć się do anatomii porażki. Za wysoko postawionej sobie poprzeczki. Oczywiście rzeźba może być w różny sposób interpretowana – w rozmowach na jej temat pojawiały się analogie do szybkiego tempa życia, korporacyjnej rywalizacji, ale także walki z ciałem i jego możliwościami i ograniczeniami. Przynosząc tak wiele różnych kontekstów, rzeźba świetnie wpisuje się w hasło tegorocznego start‘19 „Trójwymiarowa sztuka i społeczeństwo“.

 

Jeden z Atletów jest obecnie prezentowany na wystawie w Parku rzeźb Art-St-Urban w Szwajcarii – w pięknym zielonym otoczeniu. Ciekawi jesteśmy, jak krakowski Atleta odnajdzie się w przestrzeni architektonicznej i historycznej u zbiegu ulic Floriańskiej i Pijarskiej, jakie nowe konotacje zostaną mu nadane.

Start'19_Instrukcja.jpg

Widzowie będą mogli współtworzyć wydarzenie przez publikację swoich zdjęć i komentarzy na specjalnej multimedialnej stronie imprezy, stąd balansujący Atleta zyska dodatkową nową dynamikę.

 

Instrukcja umieszczania zdjęć i informacji:

Jak mogę publikować zdjęcia na tablicy (live photo wall)?

 

Krok 1: Pobierz aplikację Instagram na smartfona lub tablet i zarejestruj się przy użyciu nazwy i hasła

Krok 2: Sprawdź w Ustawieniach, czy Twoje konto nie jest ustawione jako „prywatne”

Krok 3: Aby przesłać zdjęcie lub zrobić nowe, najpierw naciśnij + w dolnej części ekranu

Krok 4: Napisz w nagłówku obrazu hashtag #start19, @sculpturenetwork i nazwę oraz miejsce Twojego start'19. Możesz także dodać wiadomość, którą chcesz udostępnić wszystkim uczestnikom (ponad 5.000 osób).

Na przykład: #start19 Above the bar w Krakowie, Polska: bawimy się tutaj świetnie, pozdrawiamy z rzeźbą balansującą!

Krok 5: Następnie opublikuj swoje zdjęcie.

 

Jeśli posiadasz konto na Twitterze, także możesz zamieścić swoje zdjęcie i komentarze na temat tego wydarzenia: @sculpture_net i #start19 (pamiętaj, że Twój tweet nie powinien być prywatny)

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Kraków

Logo Krakow.jpg
English

start’19

10. International Celebration of Contemporary Sculpture

Above the Bar - balancing sculpture by Jerzy "Jotka" Kędziora

17 Pijarska St., Krakow

January 27, 2019 (Sunday), 11.00 a.m. - 4.00 p.m.

Start'19.jpg

During START'19 (organized by the Sculpture Network) are going to be presented a new balancing sculpture by Jerzy 'Jotka' Kędziora 'Above the bar' from the cycle 'Athletes'.

 

'Athletes' - it is a completely new cycle, realized in a new modeling dynamic expression with elongated body proportions. Using the modern means in present sports disciplines the artist wants to refer back to the championships of the ancient Olympiads, the classical heroes. To eventually get close to the anatomy of failure. To the bar that was set too high. Of course, sculptures can be interpreted differently - in discussions about them, there were analogies to the fast pace of life, but also direct references to sports rivalry, struggle with the body and its capabilities. The cycle will ultimately consist of six sculptures. Four are finished, the other two are still in the creation process. The works have not been exposed so far (apart from 'An Athlete III' that is displayed in the Sculpture Park Art-St-Urban in Switzerland).

Start'19_JJKedziora_Athlete.jpg
Start'19_Instrukcja.jpg

Wydarzenie zostało zorganizowane dzięki wsparciu Miasta Kraków

Logo Krakow.jpg
Photos

Galeria / Gallery:

bottom of page