top of page

Wystawa: Zawieszenie - Dopełnienie
Rzeźby balansujące Jerzego "Jotki" Kędziory

Pałac w Rozkochowie
18 czerwca - 6 listopada 2022 r.

Zwiedzanie wystawy

Soboty: 12.00-17.00

Niedziele: 12.00-18.00

Rozkochow_01_Kedziora_Petit.jpg

Linoskoczek - Philippe Petit. Fot. Bartek Kędziora

W rozkochowskim założeniu pałacowym wyjątkową ekspozycję budują rzeźby balansujące Jerzego Jotki Kędziory, które bawiły i zastanawiały widzów światowych imprez artystycznych na całej północnej półkuli globu – od Tajpej i Singapuru, poprzez stołeczne miasta Bliskiego Wschodu, europejskie centra kulturowe po wybrane miasta w Stanach Zjednoczonych. Artysta prezentuje tu także kilka premierowych prac.

 

Jerzy Kędziora, decydując się na wystawę w przestrzeni zabytkowej – pałacu, ogrodu i parku –  obiektów przed renowacją, chce zwrócić uwagę na konieczność zachowania dziedzictwa przeszłości poprzez ochronę zabytków takich, jak dawne rezydencje. Sam tytuł ekspozycji odnosi się do stanu zawieszenia, zatrzymania, bycia pomiędzy, dla którego procesem twórczym można zapoczątkować ruch w stronę dopełnienia – odkrycia starej-nowej przestrzeni, którą można wypełnić istotnymi tożsamościowymi treściami.

Rozkochow_05_Kedziora_Open_Space.jpg

Open Space / Sztukmistrzyni. Fot. Bartek Kędziora

Wśród wielu artefaktów wystawienniczych można zobaczyć w naturze wybrane dzieła z dorobku artysty oraz kolejne na wielkoformatowych fotografiach Bartłomieja Kędziory – syna artysty. Poszerzają one arsenał pokazywanych prac i przedstawią je w innym wystawienniczym anturażu i kulturowych kontekstach. Ekspozycja fotograficzna to niemal autonomiczna wystawa wspierająca rzeźbiarski pokaz twórcy rzeźb balansujących.

Rozkochow_08_BKedziora_ADeren.JPG

Wystawa fotograficzna Bartka Kędziory. Fot. Andrzej Dereń

Rozkochow_09_BKedziora_ADeren.JPG

Wystawa fotograficzna Bartka Kędziory. Fot. Andrzej Dereń

Każda ekspozycja artysty ma swój wyrazisty charakter, chociażby przez miejsca ekspozycji, ale i prezentację dzieł świeżych, dotychczas niepokazywanych publicznie. Nie inaczej będzie w Rozkochowie. Pośród wcześniej widzianych balansjerów, biegunów czy akrobatów, którymi Kędziora zaludnia podniebne kwartały, zobaczymy nowe, czy wcześniej nie pokazywane w kraju figury ludzi i zupełnie już wyjątkowo zwierząt.

 

Wystawa tworzy niepowtarzalną okazję, by zobaczyć "Strażnika Perły", rzeźbę nieprezentowaną dotychczas w Polsce. Zrealizowana była specjalnie na ekspozycję w Międzynarodowym Centrum Finansowym w Dubaju (DIFC) i przez kilka miesięcy unosiła się nad jedną z ważniejszych osi urbanistycznych tej metropolii. Strażnikiem jest Falkon, ptak-drapieżnik, symbol Emiratów, a strzeże perły, czyli innego ważnego atrybutu utożsamiania się Arabów tamtego regionu, wcześniej istotnego składnika ich bogactwa narodowego.

Rozkochow_04_Kedziora_Straznik_Perly.jpg

Strażnik Perły. Fot. Bartek Kędziora

Absolutną premierę ekspozycyjną ma w Rozkochowie "Akrobata na rozwartym trapezie". Gimnastyk dla swojej ewolucji wykorzystuje akrobatyczne instrumentarium przygotowane mu przez rzeźbiarza. Ma ono pozwolić cyrkowcowi wykonywać akrobatyczno-żonglerskie sztuczki, w niewytłumaczalny sposób utrzymując równowagę luźno opuszczonego instrumentu.

Rozkochow_02_Kedziora_Na_trapezie.jpg

Akrobata na rozwartym trapezie. Fot. Bartek Kędziora

Na wystawie mają także swój premierowy pokaz lekkie w formie i bez pretensji do głębszych rozważań dwa małe figlarne "Delfinki". Taka egzotyczna, pałacowo-ogrodowa ciekawostka, o jakie często dawni właściciele znaczących nieruchomości wzbogacali je, chcąc zachwycić i zaciekawić swoich gości, by odróżnić się egzemplarzem zamorskiego indywiduum w swym obejściu.

Rozkochow_03_Kedziora_Delfinki.jpg

Delfinki. Fot. Bartek Kędziora

Ekspozycję tworzy także kilka dalszych wyjątkowych eksponatów, które świetnie wpisują się w przekształcane przestrzenie, unaoczniają wielki kulturowy potencjał miejsca. Mamy nadzieję, że tak jak inne wystawy Jerzego Kędziory w przybytkach podobnego typu (Zamek Książ, Dwór w Tomaszowicach, Zespół pałacowo-parkowy Józefa Brandta w Orońsku, Spichlerz i Góra Zamkowa w Olsztynie k. Częstochowy, Dwór i winnica w Wilkowicach, Dom Poezji Haliny Poświatowskiej w Częstochowie, kompleks Szpitala im. J. Babińskiego w krakowskim Kobierzynie, Zamek Bobolice na Jurze czy kompleks pałacowego parku w angielskim Rotherhamie) ta w Rozkochowie także przysporzy energii i dalszych refleksji, by kontynuować dzieło przywracania świetności skarbów dziedzictwa.

Rozkochow_07_Kedziora.jpg

Jerzy Kędziora. Fot. Bartek Kędziora

Pałac Rozkochów jest rezydencją w stylu baroku francuskiego dawnych rodów Redernów, Pücklerów i Seherr-Thossów. Jego integralną częścią jest prawie 16-hektarowy park ze starodrzewem. W styczniu 2021 r. rozpoczął się nowy etap w dziejach pałacu. Właścicielem zabytkowej budowli stał się Grzegorz Wnęk, którzy otworzył obiekt na wydarzenia kulturalne i społeczne. Jeszcze w tym samym roku w pałacu odbył się szereg wydarzeń muzycznych, wystaw plastycznych i historycznych, a także imprez edukacyjnych i społecznych. Powstała Fundacja Pałacu Rozkochów – Pomiędzy, której celami wiodącymi są realizacja remontu pałacu i rewitalizacja parku oraz kreowanie życia kulturalnego i społecznego w regionie. 

Rozkochow_06_Kedziora.jpg

Król i królowa. Fot. Bartek Kędziora

Organizatorzy wystawy: Fundacja Pałacu Rozkochów – Pomiędzy oraz Fundacja Art&Balance

bottom of page