top of page

Wystawa: Balans w koronach drzew. Rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory
Europos Parkas pod Wilnem
16 lipca 2020 r. - marzec 2022 r.

Europos_Parkas_05.jpg

Artysta, Fundacja oraz Europos Parkas (Open-Air Museum of the Centre of Europe) zapraszają na plenerową wystawę rzeźb balansujących, które zostaną zamontowane w urokliwym i przepastnym parku rzeźb pod Wilnem.

Europos_Parkas_04.JPG

Jerzy Kędziora w środku instalacji "LNK Infotree" Gintarasa Karosasa z kolekcji Europos Parkas, styczeń 2020. Fot. B. Kędziora

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 12 prac, w tym cztery z nowego cyklu "Atleci - Sportowcy". Swoją premierową odsłonę będą miały tu dwie rzeźby - nowa wersja "Wioślarza" oraz "Na kółkach".

Europos Parkas to założony w 1987 r. przez artystę Gintarasa Karosasa park rzeźb ulokowany na 55 hektarach.
W stałej kolekcji znajduje się tu ponad 100 prac artystów z 27 krajów, m.in. takich sław, jak Magdalena Abakanowicz, Javier Cruz, Dennis Oppenheim czy Sol LeVitt.

Europos_Parkas_06.jpg

Jerzy Kędziora i Gintaras Karosas. Fot. B. Kędziora

Od artysty: Od lat nieskutecznie próbowałem sprostać wyzwaniu, jakie jeszcze za „starego” porządku politycznego, stawiali mi twórcy zza naszej wschodniej granicy: Litwini, Gruzini, Łotysze, a nawet Kazachowie, z którymi spotykałem się na międzynarodowych plenerach w Polsce. Sygnalizowali mi chęć pokazania moich dzieł na swoim terenie w swych obszarach kulturowych. Zaproszenie od Gintarasa Karosasa – znakomitego artysty, twórcy, animatora i organizatora Europos Parkas – wielce znaczącego dla współczesnej rzeźby nie tylko dla naszej części Europy – bardzo mnie ucieszyło. Styczniowa wizyta zapoznawcza utwierdziła mnie w przekonaniu, że jest to świetne miejsce na prezentację rzeźb balansujących. Pokazanie moich prac w kontekście dzieł wielu znakomitości sztuki współczesnej zgromadzonych przez Gintarasa jest przyjemnością i podnosi dla mnie poprzeczkę.

bottom of page