top of page

Szlak Rzeźb Balansujących
Miejska Galeria Sztuki w CZĘSTOCHOWIE
Przyziemieni w napięciu - wystawa jubileuszowa Jerzego Kędziory

29 listopada 2022 - 29 stycznia 2023 r.

Cz-wa_Przyziemieni_w_napieciu_otwarcie_15.jpg

Wczorajszym (29 listopada) otwarciem wystawy Przyziemieni w napięciu w Miejskiej Galerii Sztuki
w Częstochowie Jerzy Jotka Kędziora dopiął projekt „85 międzyjubileuszowych dób w balansie”. 

To zaskakująco świeże i niemal mistyczne wydarzenie z pogranicza wystawienniczej ekspozycji i teatralnego widowiska. Do tej pory lewitujące w przestworzach rzeźby artysty „obniżyły loty” i zakotwiczyły tuż nad parkietem sali wystawowej. Nie zatraciły jednak nic ze swojej magicznej ekspresji, bo pobudzane przez oglądających wchodziły z nimi w bezpośrednie relacje, a na parawanowych ekranach tworzyły grę wspólnych dla rzeźb i widzów, przenikających się cieni. Przyciemnieni, rysowani tylko smugami światła i w tak wykreowanej przestrzeni wystawienniczej pozwalają widzowi przyjrzeć się sobie z bliska i nawet z tej strony, z jakiej zazwyczaj nie można ujrzeć ich w naturze, przyglądając się im z żabiej perspektywy. Z tymi kilkunastoma sportowcami, dochodzącymi w napięciu szczytów swojej profesjonalnej sprawności, obcujemy tak, jak byśmy byli ich sparingpartnerami na sali treningowej, nie zaś obserwatorami ich wyczynów siedzącymi na koronie wysokiej trybuny sportowej areny. 

Wystawa ta jest kolejnym rozdziałem innego projektu Kędziory - Wiwisekcja - w którym rzeźbiarz przybliża tajniki swego niepowtarzalnego i zagadkowego warsztatu.

Doby zamknęły się multimedialnym wydarzeniem w przygaleryjnym studyjnym kinie Iluzjon. 

 

Od kurator wystawy Anny Paleczek-Szumlas: Przyziemieni w napięciu to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, choć nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł / cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom – rzeźby mogą być dotykane, poruszane. Odkryją w ten sposób część swoich tajemnic. 

Otwarcie wystawy:

Wystawa:

bottom of page