Projekt: Osiedle rezydencjalne Kado Karim

Instalacja rzeźb balansujących Jerzego "Jotki" Kędziory

Jurmala, Łotwa, 2018

Dwie rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory stały się wisienkami na torcie Kado Karim, światowej klasy narodowego projektu architektonicznego na Łotwie. To wyjątkowe "osiedle" w centrum Jurmali, nadmorskiego kurortu pod Rygą, jest realizacją pomysłu światowej sławy architekta i projektanta Karima Rashida. Projekt ten wprowadza nową filozofię, nowe oblicze i nowego ducha w ideę "sztuki życia i życia ze sztuką". Doproszenie polskiego rzeźbiarza do tego głośnego  projektu jest  uznaniem dla talentu  i osiągnięć twórczych artysty, a połączenie ich z myślą Karima Rashida - chociaż nieoczekiwane i zaskakujące - w pełni uzasadnione. Jest potwierdzeniem niezależnej pozycji Jerzego Kędziory we współczesnej plastyce przestrzennej realizowanej w otwartych przestrzeniach.

Balansujące rzeźbiarskie kompozycje młodych akrobatów, żyjące ruchem natury, umieszczone w centrum rashidowskiego założenia na wysokości okien mają ogniskować uwagę mieszkańców na duchowych wartościach obiektów artystycznych, a dodatkowo zbliżać i harmonizować współżycie.

Z estetycznego punktu widzenia permanentna wahliwość rzeźb umieszczonych na linowych cokołach wpisuje się i podkreśla płynno-rytmiczne przestrzenie architektonicznego rozwiązania.

21 sierpnia  odbyło się oficjalne udostępnienie przestrzeni mieszkaniowej kompleksu Kado Karim.  Samo założenie architektoniczne z jego dizajnerskim wyposażeniem daje wrażenie bycia w miejscu wyjątkowym, nawet nieco magicznym, a zgromadzone na stałe i do czasowych ekspozycji dzieła sztuki przydają mu dodatkowych smaczków. 

Fundacja Art&Balance, ul. Księżówka 42, 32-031 Gaj, Poland, fundacja@artbalance.pl, KRS: 0000592721

  • Black Facebook Icon