top of page

Projekt: Osiedle rezydencjalne Kado Karim

Instalacja rzeźb balansujących Jerzego "Jotki" Kędziory

Jurmala, Łotwa, 2018

08_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa_Fot._Bartek_

Dwie rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory stały się wisienkami na torcie Kado Karim, światowej klasy narodowego projektu architektonicznego na Łotwie. To wyjątkowe "osiedle" w centrum Jurmali, nadmorskiego kurortu pod Rygą, jest realizacją pomysłu światowej sławy architekta i projektanta Karima Rashida. Projekt ten wprowadza nową filozofię, nowe oblicze i nowego ducha w ideę "sztuki życia i życia ze sztuką". Doproszenie polskiego rzeźbiarza do tego głośnego  projektu jest  uznaniem dla talentu  i osiągnięć twórczych artysty, a połączenie ich z myślą Karima Rashida - chociaż nieoczekiwane i zaskakujące - w pełni uzasadnione. Jest potwierdzeniem niezależnej pozycji Jerzego Kędziory we współczesnej plastyce przestrzennej realizowanej w otwartych przestrzeniach.

01_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa_Fot._Bartek_

Balansujące rzeźbiarskie kompozycje młodych akrobatów, żyjące ruchem natury, umieszczone w centrum rashidowskiego założenia na wysokości okien mają ogniskować uwagę mieszkańców na duchowych wartościach obiektów artystycznych, a dodatkowo zbliżać i harmonizować współżycie.

Z estetycznego punktu widzenia permanentna wahliwość rzeźb umieszczonych na linowych cokołach wpisuje się i podkreśla płynno-rytmiczne przestrzenie architektonicznego rozwiązania.

15_Otwarcie_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa.jpg

21 sierpnia  odbyło się oficjalne udostępnienie przestrzeni mieszkaniowej kompleksu Kado Karim.  Samo założenie architektoniczne z jego dizajnerskim wyposażeniem daje wrażenie bycia w miejscu wyjątkowym, nawet nieco magicznym, a zgromadzone na stałe i do czasowych ekspozycji dzieła sztuki przydają mu dodatkowych smaczków. 

11_Otwarcie_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa.jpg
14_Otwarcie_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa.jpg
08_Otwarcie_Kado_Karim_Jurmała_Łotwa.jpe
bottom of page