Wystawa: Polska Ścieżka Kulturalna w Singapurze
(The Polish Public Art Trail in Singapore)

Rzeźby balansujące Jerzego "Jotki" Kędziory

październik 2018 r. - marzec 2019 r.

Polska rzeźba za sprawą Jerzego „Jotki” Kędziory podbija Azję. W grudniu została zakończona, zapoczątkowana jeszcze w październiku, instalacja wyjątkowych rzeźb balansujących składających się na Polską Ścieżkę Kulturalną w Singapurze.

Do wcześniej wyeksponowanych w słynnych Ogrodach Botanicznych czterech kompozycji dołączyły kolejne – przy siedzibie Fundacji Azja – Europa mieszczącej się w kompleksie uniwersyteckim, oraz w przestrzeniach szczególnego The Quincy Hotel na wzgórzu Elżbiety w prestiżowej dzielnicy metropolii. Tu zagościły kompozycje akrobatów z krzesłami. Na krawędzi wysuniętego poza obrys elewacji, basenowego tarasu na dwunastym piętrze zamontowany został indywidualista, a na zielono-wodnym założeniu tarasowym przed hotelem akrobaci wykonujący swoje ewolucje w duecie. Hotel wabi gości opinią miejsca o walorach dizajnerskich i wpisującego się w wiele działań artystycznych. Dzieła Kędziory doskonale się tu odnalazły.

W siedzibie Fundacji Azja – Europa natomiast, nad centralnym, zielonym jej atrium wyeksponowana została balansująca “Nieskończoność”. Taka lokalizacja rzeźby powoduje, że każdy odwiedzający ASEF, w tym bardzo elitarni i wpływowi goście, muszą zwrócić uwagę na to wyjątkowe dzieło, oryginalny przejaw polskiej sztuki współczesnej. Wśród nich są i będą twórcy nowych projektów artystycznych i kulturalnych ogniskujących się na obu kontynentach. Rzeźba już zwróciła ich zainteresowanie I padły pierwsze propozycje ujęcia ich w nowych artystycznych przedsięwzięciach.

Na tarasach wokół atrium odbyło się uroczyste otwarcie Ścieżki. Po wystawienniczej prezentacji rzeźby oraz kilkunastu wielkoformatowych fotogramach autorstwa Bartłomieja Kędziory przedstawiających kompozycje balansujące w różnych zakątkach świata oprowadzali zebranych autor rzeźb oraz dyrektor Singapore International Contemporary Art Society. W prawdziwie wielonarodowym gronie, w którym przewijali się głównie szefowie i przedstawiciele międzynarodowych agend, m.in. z Chin, Niemiec, Wietnamu, Filipin, Włoch, Hiszpanii, Indii, Hiszpanii - realizujących tu fundacyjne programy - oraz oczywiście Singapurczycy i goście z Polski, Ścieżka została oficjalnie “uruchomiona”.

Na Polską Ścieżkę Kulturalną składają się jeszcze, balansujące wśród podrównikowej zieleni w objętym patronatem UNESCO Singapore Botanic Gardens, rzeźby z grupy młodych linoskoczków, a wśród nich takie, jak: „Gimnastyczka z biczami”, „Dziewczynka Pabla” czy „Chłopiec z małpkami“.

Na pełniejszą ekspozycję oczekuje w Ambasadzie Polski w Singapurze popiersie I.J. Paderewskiego, które zostało ofiarowane polskiej placówce przez artystę. W ramach wydarzeń towarzyszących Ścieżce w październiku podczas cumowania Daru Młodzieży w Singapurze, na żaglowcu, który płynie dookoła świata w Rejsie Niepodległości, zainstalowana została rzeźba balansująca „Zerwane kółko”. Gimnastyk wraz ze statkiem wyruszył w dalszą drogę.

Polska Ścieżka Kulturalna (The Polish Public Art Trail in Singapore) realizowana jest w ramach współpracy Fundacji Art&Balance i Instytutu im. Adama Mickiewicza oraz Singapore International Contemporary Art Society, przy wsparciu Polskich Linii Lotniczych LOT, Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Singapurze i Miasta Kraków.

Fundacja Art&Balance, ul. Księżówka 42, 32-031 Gaj, Poland, fundacja@artbalance.pl, KRS: 0000592721

  • Black Facebook Icon