top of page

Wystawa: Napowietrzne ewolucje - Jerzy "Jotka" Kędziora

Rabka-Zdrój

14 lipca 2017 r. – 6 maja 2018 r.

Fundacja Art&Balance wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Rabce-Zdroju przygotowały plenerową wystawę Jerzego „Jotki” Kędziory pt. „Napowietrzne ewolucje”.

 

Na tę podniebną prezentację złożyło się siedem rzeźb balansujących, które zagościły na Deptaku, w Parku Zdrojowym i Amfiteatrze, intrygując spacerujących tu kuracjuszy i mieszkańców uzdrowiska, a także dzieci, do których w dużej mierze adresowana jest ta ekspozycja. Artysta, dokonując wyboru prac, skupił się na tych przedstawiających dzieci, bo Rabka nazywana jest Miastem Dzieci, ze względu na licznie tu działające sanatoria im poświęcone.


W Amfiteatrze zostały umieszczone figury młodych akrobatek, które wykonują trudne gimnastyczne ewolucje na chybotliwej linie i poprzez swoją dynamikę zdają się wprowadzać w ruch trzymane przez siebie szarfy, koło czy piłki. Nad Deptakiem można zobaczyć rzeźby nawiązujące do akrobatek Picassa z różowego okresu jego twórczości. W centralnej części Parku i w pobliżu Tężni zobaczymy natomiast grupę akrobatów z krzesłami wykonującą imponujące ćwiczenia na linach.

 

Pokaz rzeźb uzupełnia wystawa wielkoformatowych zdjęć autorstwa Bartłomieja Kędziory, syna artysty. Na fotografach zostały uwiecznione balansujące kompozycje, które były prezentowane na światowych wystawach Jerzego Kędziory odbywających się w różnych zakątkach świata – na Bliskim Wschodzie, w Kalifornii czy Florydzie.

bottom of page