top of page

Wystawa: Suspension: Balancing Art, Nature, and Culture
- Sculptures by Jerzy "Jotka" Kędziora

Schiller Park | Livingston Park | Thurber Park | The Main Library
Columbus, Ohio, USA
październik 2019 r. - marzec 2020 r.
* wystawa została przedłużona do czerwca 2022 r.

Friends of Schiller Park, Fundacja Art&Balance oraz artysta zapraszają na kolejną wystawę rzeźb balansujących w Stanach Zjednoczonych. Tym razem niezwykle gościnne miasto Columbus w Ohio eksponuje w kilku miejskich parkach ponad 20 prac artysty.

Columbus_02_Winged.jpg

Centralnym miejscem wystawy jest Schiller Park mieszczący się we wspaniałej, zabytkowej dzielnicy German Village. Ekspozycja wpisuje się w obchody 150-lecia Parku. Zobaczyć tu można aż 19 prac - m.in. "Wioślarza", który balansuje nad stawem, kilku "Atletów" z najnowszego cyklu balansjerów, a także gimnastyczki i gimnastyków, akrobatów i rzeźby nawiązujące do antyku.

Ta stanowiąca małą retrospektywę artysty prezentacja zaplanowana została podług głównej ścieżki Parku - dawnej drogi dla powozów okalającej całe zielone założenie. Dzięki temu rzeźby mogą być podziwiane zarówno w samym Parku, jak i niemal zaglądają do domów zgrupowanych wokół. Balansjerzy zatopieni są tu w tkance miasta, zyskując dwie perspektywy i tła - zielone i architektoniczne.

 

Columbus_04_Broken_Circle.jpg
Columbus_24_Over_the_Hurdle.jpg

Po dwie rzeźby prezentowane są w Parku Thurbera (nazwanego na cześć najważniejszego amerykańskiego rysownika XX wieku - Jamesa Thurbera), zlokalizowanym w The Jefferson Avenue Historic District, oraz w Parku Livingstona, który mieści się przy ogromnym Szpitalu Dziecięcym The Nationwide.

Ostatnią rzeźbę wystawy w Columbus zobaczyć można w atrium Biblioteki Głównej.

Columbus_32_Charlie_Chaplin.jpg

„Friends of Schiller Park ma zaszczyt przenieść tę niezwykłą kolekcję dzieł do jednych z najbardziej lubianych miejsc w Columbus” - powiedziała Katharine Moore, przedstawicielka organizatora wystawy. „Kędziora osiągnął międzynarodowy sukces dzięki swojej sztuce publicznej. Połączenie świadomości społecznej, klasycznie pięknych rzeźb i energii kinetycznej jest oszałamiające. Jest coś nie z tego świata w doświadczeniu przywiezienia wystawy tego kalibru do Columbus w Ohio.”

Artysta oraz zespół Fundacji Art&Balance wyrażają szczególne podziękowanie Pani Katharine Moore za ogromny wkład w organizację wystawy i pozytywną energię! Dziękujemy również Paulowi i Gary'emu za poczucie humoru i niezwykłą gościnność. :)

bottom of page